FOR IMMEDIATE RELEASE

Staff Contact:

Andrea J. Burney, APR

Director of  Public Relations

AREA STUDENTS NAMED TO VICE PRESIDENT’S HONORS LIST

DANVILLE, VA, January 11, 2008 – Danville, Pittsylvania County and Halifax County area residents were named to the Danville Community College Vice President’s Honors List for the Fall Semester. To be eligible, a student must be enrolled for six or more credit hours in the Fall Semester; compiled a cumulative grade point average of at least 3.0; a semester grade point average of 3.0 to 3.74; and completed a minimum of 24 semester hours at the college.

Students from the City of Danville include:

Wanda L. Adams
Stanley Eugene Armstrong
Jordan Rebecca Baker
Michael Antoine Betts
Anita F. Biagioni
John M. Bliss
John Albert Bradley
Deborah C. Bray
Brenda W. Breeden
Laura Elizabeth Cabell
Tasia A. Carter
Doris Royster Clay
Thomas Ray Coates
Rodney Lamont Cobbs
Heather D. Coleman
Cathy K. Corker
Willie M. Davis
Herman L. Dickerson
Yana Rizova Dinkova
David Joseph Distad
Emma Jean Dixon
Kylette Johnson Duncan
Treasure T. Edwards
Patricia Ann Eldridge
Regina J. Epperson
Jacinta Nicole Ferrell
Kevin Dale Ferrell
David M. Fields
Mary F. Fitzgerald
Mary N. Foster
Raymond Tremell Gamble
Glenda C. Gaudette
Duane E. Gibson
Mitzi Dawn Gibson
Joanna Womack Giggetts
Brandie Denise Giles
Michael Robert Gillespie
Belinda V. Grady
Deborah Gray
Junette L. Hall
Miranda C. Harden
Bonita Irvin Harris
Chaquetta L. Harris
Erva DeJean Harris
Melissa Harris
Lindsey Danielle Hawker
Melissa Ann Haynes
Patsy L. Hazelwood
Evelyn Hunt Henderson
Eunice Louise Herndon
Emily Elizabeth Hill
Jin C. Hines
Christopher Sebastian Holmes
Mark Steven Horath
Ben Schley Hughes
Cathy Wimbush Hutchins
Lisa Marie Jackson
Lillian Dianes Jones-Gunter
Elizabeth Amber Joyce
Desiree Onisha King
Trevor C. Kirks
Daniel Lamonica
Kimberly Sue Lawless
Lisa A. Lee
David K. Lloyd
Melanie A. Long
Steven Barrett Lowe
Angela D. Luck
Linda B. Marshall
Angela G. Maurakis
Joshua R. McDowell
Patricia D. McGhee
Timothy M. McGregor
Gradie P. Miller
John M. Minter
Herman Milton Moran
Heather Renea Morris
Marc Erwin Morris
Whitney H. Motley
Shannon T. Myers
Audrey Jean Nash
Nicholas James O'Boyle
Nyle P. Payne
Cherie Glenn Penick
Marlene Polk
Vicente Ramirez-Barajus
Sherryl Ann-Denise Ransom
Keith W. Reynolds
Susan F. Riddle
Alice F. Robertson
Nikki Carol Robertson
Janelle P. Sampson
Johanna Lynn Saunders
Tameka T. Saunders
Joseph Emmerson Scott
John Paul Semones
Stuart Craig Shields
Sarah Jordan Smith
Meagan Nicole Smithers
Brent Raemon Stephens
Marquitta L. Stephens
Deborah Lorraine Still
Ryan Henson Stowe
Stacy Lynn Strader
Patricia M. Swann
Laverne T. Tarpley
Andrew Reid Thompson
Paige A. Thornton
Steven M. Totten
Jacqueline Trent
Amie E. Tubb
Gwen S. Turner
Elizabeth Ann Turpin
Michael Anthony Vaden
Robin L. Vaden
Karen Denise Waddell
Barbara Ann Walker
Cynthia C. Walker
Ronnie D. Walker
Mary Katherine Wall
Jakita Stamps Warren
David E. Whitley
Jeremy Thomas Wiles
Patricia J. Wilkerson
Sheena Michele Williams
Marissa Lenae Witcher
Bobby J. Womack
James Woodson
Lewis Scott Wyatt
Amanda Elaine Yates
Novetta Irvin-Marable

The students from Pittsylvania County recognized are:

Joshua Cassell, Axton
Elizabeth M. Corns, Axton
Tracy C. Corns, Axton
Matthew Wayne Davis, Axton
Ava J. Ayers, Blairs
Amanda Lynn Brumblough, Blairs
Mildred Lorania Edmunds, Blairs
Benjamin Lockhart Johnson, Blairs
Tina N. McNeal, Blairs
Barbara L. McNeely, Blairs
Brandy Lee Stein, Blairs
Lydia G. Amos, Callands
Sharon Thurman Swanson, Callands
Matthew A. Walker, Callands
Randall Eugene Benson, Cascade
Olga Botica, Chatham
Christina Joy Byrd, Chatham
Robert Dennis Carter, Chatham
Tina N. Conner, Chatham
Kristy D. Cox, Chatham
Ruth A. Gibson, Chatham
Rebecca Ann Moore, Chatham
Gregory Kent Parsons, Chatham
Dustin Billy Rorer, Chatham
Charles J. Tanner, Chatham
Kimberly Ann Whalen, Chatham
Cathy Dean White, Chatham
Kristopher Stephen Wood, Chatham
Laura Michelle Barbour, Dry Fork
Rebecca Elaine Bartee, Dry Fork
Kelly Rena Byrd, Dry Fork
Crystal N. Davis, Dry Fork
Valerie Elizabeth Harr, Dry Fork
Carolyn M. Haymore, Dry Fork
Nilson Jones, Dry Fork
Darla D. Kauffelt, Dry Fork
Jessica B. Manuel, Dry Fork
Jessica L. McFarling, Dry Fork
Kathryn Paige Mills, Dry Fork
Gregory Allen Mitchell, Dry Fork
Hannah O'Neill, Dry Fork
Tanya Jones Robertson, Dry Fork
Erma Jean Schnell, Dry Fork
William A. Stapp, Dry Fork
Jamaica Tarpley, Dry Fork
Byron DeShawn Thorpe, Dry Fork
Patricia A. Clark, Gretna
Evelyn Ashley Dearing, Gretna
Courtney Lowe Deller, Gretna
Ceseley Chakela Haynes, Gretna
Timothy W. Pierce, Gretna
Samuel W. Puckett, Gretna
William Wesley Wyatt, Gretna
Joseph M. Clark, Keeling
Matthew Dale Dixon, Keeling
Shaniqua Shantel Lipford, Keeling
Rhonda J. Shelor, Keeling
Bonnie I. Trammell, Keeling
Crystal S. Brown, Pittsville
Andrew Dale Whitmer, Pittsville
Clyde J. Brown, Ringgold
Nannie R. Carter, Ringgold
Matthew Miles Chaney, Ringgold
Tyler E. Clark, Ringgold
Myra Ernestine Corbett, Ringgold
Kathryn Cage Fulton, Ringgold
Melvin K. Matherly, Ringgold
Jerry E. Neal, Ringgold
Diane Marie Spence, Ringgold
Tammy L. Wilkins, Ringgold
Erica T. Farmer, Sutherlin
Michele Christine Marrow, Vernon Hill

The students from the Halifax County area recognized are:

John R. Brandon, Alton
Karen I. Jackson, Alton
Robert C. Lipscomb, Alton
Kevin J. Talbott, Clarksville
Erin L. Snead, Clover
Wanda L. Vaughn, Clover
Ashley T. Conner, Cluster Springs
Terry D. Willis, Cluster Springs
Michael L. Dixon, Halifax
Talethea Hughes, Halifax
Megan Brooke Nipper, Halifax
Beverly O. Rutledge, Halifax
Patricia B. Smalls, Halifax
Brenda Caroline Barksdale, Nathalie
Thomas G. Crews, Nathalie
Michelle Woodall Davis, Nathalie
Kenneth J. Jemielity, Nathalie
Mitchell T. Martin, Nathalie
Harold Palmer, Nathalie
LaVerne Taylor, Nathalie
Matthew Brandon Conner, Scottsburg
William J. Crews, Scottsburg
Marissa Danielle Jackson, Scottsburg
Pamela M. Pittman, Scottsburg
Keith W. Arendall, South Boston
Margaret E. Boyd, South Boston
Krystal Hairston Brown, South Boston
Tyler H. Clarke, South Boston
Shamika S. Coleman, South Boston
Brian P. Evans, South Boston
David G. Garner, South Boston
Claudette B. Harris, South Boston
Rosa C. Hunt, South Boston
Lindsey G. Martin, South Boston
Robert J. Moore, South Boston
Sharon D. Owen, South Boston
Christopher A. Perkins, South Boston
Toni R. Perkins, South Boston
Patty C. Reagan, South Boston
Christina J. Sims, South Boston
Ryan M. Smith, South Boston
Charlotte P. Solomon, South Boston
Timothy Allen Vaughan, South Boston
Shawn Travis Wilborn, Virgilina

Students from other nearby areas include:

Rebecca M. Burton, Blanch, NC
Mary Poteat Thaxton, Blanch, NC
Nehalben Vinodbhai Patel, Greensboro, NC
David Joel Sherburne, Lynchburg, VA
Christopher Joseph Martin, Midlothian
Pamela Dale Campbell, Pelham, NC
Susan C. Booth, Providence, NC
Robert L. Burnett, Providence, NC
Jeremy Stephen Johnson, Providence, NC
Darlene Hylton Ayers, Ridgeway, VA
Vanessa Lynn Fusco, Yanceyville, NC

 

1008 South Main St., Danville, VA 24541  |  434.797.2222  |  TTY: 434.797.8542  |  FAX: 434.797.8541  |  Toll-Free: 1.800.560.4291
 Danville Community College promotes and maintains educational and employment opportunities without regard to race, color, sex, ethnicity, religion, gender, age (except when age is a bona fide occupational qualification), disability, national origin, or other non-merit factors. Danville Community College prohibits sexual harassment including sexual violence..