Staff Contact:

Andrea J. Burney, APR

Director of  Public Relations



Student with Scholarship donor Marian McHenry

DCC student Kevin White, right, received the Baggerly Administration of Justice Scholarship. He is shown with his donor. 

Marian McHenry displays her scholarship certificate. She received the Ruth William Cancer Survivor Scholarship Award.

DANVILLE, VA, September 27, 2011 – More than 175 area residents have received scholarship awards through the Danville Community College (DCC) Educational Foundation, Inc., for the 2011-12 academic year. That number includes 47 recipients who received Tobacco Assistance Funds.

The Foundation is a tax-exempt, non-profit organization. The Tobacco Financial Assistance Program is funded by the Virginia Tobacco Indemnification and Community Revitalization Commission. Endowed awards and additional funds, made possible by the generosity of numerous community donors, are distributed annually to first-time and returning students, while the Tobacco Assistance Funds are awarded each semester.

“We are very appreciative of the many citizens, businesses and foundations that have established endowments and yearly scholarships,? said Shannon Hair, Executive Director of DCC Educational Foundation. “Through their generosity we are helping hundreds of students each year in meeting their academic goals.?

With just over $136,000 in scholarship awards given to students for the 2011-12 school year, plus $60,000 in Tobacco Assistance Funds, approximately $196,000 in total funding has been awarded to DCC students.

Recipients of the DCC scholarships are:

Recipients from the City of Danville:

Shelbah J. Adams
Thelma E. Forney Endowed

Robert Alexander
Edna S. Powell Family Memorial

Lindsey M. Amos
DCC Golf Tournament

Matthew D. Barker
P. Niles and Carol Daly Endowed

Jon T. Bowman

Austin S. Brown
James A. Robertson

Caleb L. Cagwin
Robert E. Morgan Memorial

Elizabeth M. Camm
P. Niles and Carol Daly Endowed

Tylisa Claiborne
Project Celebration Committee

Shelby S. Clarridge
Lawrence Olds Memorial Endowed

Ashley M. Compton
Ashby-Pryor Endowed
College Board Recognition of Achievement – Tunstall High School

Daniel A. Cousin
Whittle Family Endowed

Gia B. Crews
James A. Robertson

Rayburn M. Davis
Alexander Berkeley Carrington and Ruth Simpson Carrington Charitable Trust
Graphics Imaging Excellence

Felecia R. Deshazor
L. Wilson York Memorial Endowed

Jasmine N. Dixon
Ethel C. and Henry A. Mitchell Memorial Foundation

Peggy L. Douglas
Peyton Sellers Champion Award

Randy F. Drye
James A. Robertson

Kayce Elliott
Dan River Inc. Endowed

Troy M. Evans
Danville Kiwanis Club

Jasmine Ferrell
Ethel C. and Henry A. Mitchell Memorial Foundation

Jesse T. Finney
Alliance One International Endowed
Robert and Jim Dunaway

Tara D. Fitzgerald
Ruth Williams Cancer Survivor

Lindsey B. Floyd
American National Bank and Trust Company

Sylvia F. Frazier
Child Abuse Prevention Team

Thomas M. Garrett
Norman D. Haar Endowed

Kevin E. Gatewood
Rexford E. O’Neil Endowed

TaShanta R. Glenn
Christopher Daniel Turner

Sarah Grammer
Elizabeth B. Bustard Endowed

Allison R. Hackworth
James A. Robertson

Jannell Hairston
Shaun William Murray Memorial
Obra E. and Shirley J. Spangler Endowed

Jessica Hancock
Edna S. Powell Family Memorial

Nicole E. Harlow

Jackquelyn L. Harrell
Fred Lloyd III Memorial
James A. Robertson

Madeline V. Hicks
Excelsis Research

Kelly C. Jefferys
Amy Jo Murray Bell Memorial

Deonne L. King
P. Niles and Carol Daly Endowed

Dwyane M. Lea
Roy and Joan Gignac Endowed

Karla M. McCubbins
James A. Robertson

Christy S. McCune
James A. Robertson

Sonya M. Miller
P. Niles and Carol Daly Endowed

Elbert C. Myers
Charles T. “Ted? Williams Veterans

Swannica P. Nunnally
Mickey D. Geyer Nursing

Steven F. Oake
Alexander Berkeley Carrington and Ruth Simpson Carrington Charitable Trust

Mary Parsons

Estelle C. Pinchback
James A. Robertson

Amy L. Poindexter
Mike Taylor Memorial

Tiemba I. Poteat
Mildred Smoot McCall/SHS Class of “45 Memorial Endowed

Jessica L. Powell
Herbert R. Silverman, M.D. and Evelyn N. Silverman Scholarship Fund

Charles Quarles III
Schoolfield High School Reunion Committee Endowed

Lauren B. Renninger
Riverdan Benevolent Fund Endowed

Erin D. Riddle
DCC Golf Tournament
Edna S. Powell Family Memorial
Ruritan National Foundation

William J. Roche III
Hancock-Dees-Murray-Sacred Heart
Wendell O. Scott Memorial

Bethany C. Royster
P. Niles and Carol Daly Endowed

Sarah J. Scearce
P. Niles and Carol Daly Endowed

Ashleigh Scolpini
P. Niles and Carol Daly Endowed

Sunshine Smith
Ahmed Children Endowed Scholarship

Mona L. Snead
Garland M. Wyatt Endowed

Ronald L. Stackhouse
DCC Educational Foundation, Certificate

Taylor V. Talley
P. Niles and Carol Daly Endowed

Sarah E. Thompson
James A. Robertson

William A. Thompson
Thelma Swann Johnson Memorial Endowed

Jennifer N. Toler
James A. Robertson

Joe W. Wall
Robert and Jim Dunaway
Thelma Swann Johnson Memorial Endowed

Shevon Y. Welch
Shirley Day Primiano

Kyle P. White
Danville Lions Foundation, Inc. Endowed

JaMere M. Williams
Wilkins & Co. Realtors

J. Cullin Williams
P. Niles and Carol Daly Endowed

Luvennia M. Williams
Wyatt-Townes Family Endowed

Ryan D. Williams
Virginia Bank and Trust Company Endowed

Twyla R. Woods
Ethel C. and Henry A. Mitchell Memorial Foundation

Karen Worley
James A. Robertson

From Pittsylvania County:

Christopher M. Carter, Axton
P. Niles and Carol Daly Endowed

Stacey M. Clay, Axton
Danville Kiwanis Club
James A. Robertson

Stephanie Burton, Blairs
The CIT Group/Factoring

Christopher B. Chandler, Blairs
P. Niles and Carol Daly Endowed
James A. Robertson

Chantel M. McCain, Blairs
Jack I. White Endowed

Casey R. Simpkins, Blairs
Stephanie Ferguson Memorial

Elizabeth A. Hedrick, Callands
Peoples Mutual Telephone Endowed

Justin P. Carter, Cascade
Elizabeth B. Bustard Endowed

Jocelyn Hall, Cascade
DCC Golf Tournament

Colton R. Adkins, Chatham
Nelson and Thelma Pippin Scholarship for Vocational and Career Education
James A. Robertson

Mark A. Fitzgerald, Chatham
Robert H. Ramey, Jr. Endowed

Alyson M. Francis, Chatham
Wyatt-Benton Endowed

Jennifer J. Garcia, Chatham
James A. Robertson

Brooke A. Haymore, Chatham
College Board Recognition of Achievement – Chatham High School
Rebekah L. Heldreth Memorial

Marian A. McHenry, Chatham
Ruth Williams Cancer Survivor

Angela S. Oakes, Chatham
Corning Incorporated Endowed

Carl R. Beggarly III, Dry Fork
Excelsis Research

Raymond L. Durham Jr., Dry Fork
DCC Golf Tournament

Robert W. Foster, Dry Fork
Plumer Wiseman Endowed

Kristi L. Hall, Dry Fork
Lyle Carter Motley, Sr. Endowed

Mary L. Harr, Dry Fork
Danville Lions Foundation, Inc.

Lord-Christopher G. Hudson, Dry Fork
James A. Robertson

Hannah M. Irby, Dry Fork
Danville Lions Foundation, Inc. Endowed

Shelby M. Rigsby, Dry Fork
Edna S. Powell Family Memorial

Jessica D. Wilborne, Dry Fork
Ann and Frank Mobley Endowed
James A. Robertson

Katharine V. Wilson, Dry Fork
Chatham Rotary Club

Amber D. Doss, Gretna
O. T. Bonner Memorial

Kevin R. Hogan, Gretna
Clyde and Joyce Midkiff Endowed

Tyler A. Lecik, Gretna
Peoples Mutual Telephone Tech Prep Endowed

Amber D. Moser, Gretna
James A. Robertson

Elizabeth A. Tucker, Gretna
Rippe Endowed Scholarship for Women in Science and Business

Kody S. Johnson, Hurt
College Board Recognition of Achievement – Gretna High School
Sandra Lee Riddle/RACO Endowed Honor

D’Andrea R. Logan, Java
Chatham Rotary Club

Leah Ann Brumfield, Keeling
Jack I. White Endowed

Michael D. Driskill, Ringgold
Kenneth L. Neathery Endowed

DeVante Fitzgerald, Ringgold
Nathan Lester Excellence Endowed

Jessica K. McCormick, Ringgold
Intertape Polymer Group

Stormy N. Richardson, Ringgold
Jack I. White Endowed

Elana Rojas, Ringgold
College Board Recognition of Achievement – Dan River High School
Philip N. Daly & Frances K. Daly Commonwealth Legacy

Joshua D. Rowland, Ringgold
Intertape Polymer Group

Christie Stanley, Ringgold
DCC Golf Tournament

Kevin L. White, Ringgold
Baggerly Administration of Justice

Rebecca Church, Sutherlin
Jack I. White Endowed

Andrea H. Cockman, Sutherlin
DCC Golf Tournament

Jovahn Q. Davis, Sutherlin
Vera B. Murphy Memorial/John M. Langston High School Reunion Committee

Joseph D. Dean, Sutherlin
James A. Robertson

Erica T. Farmer, Sutherlin
Stendig-Miller Family Endowed

Travis D. Pressley, Sutherlin
DCC Educational Foundation, Diploma

From Halifax County:

Rachel Hudson, Alton
College Board Recognition of Achievement – Halifax County High School

William Murray, Alton
DCC Golf Tournament

Wesbert Andre’, South Boston
Roberts-Hunt Endowed

Andrew R. Wilkins, South Boston
Climate Control, Inc.

From Other Areas:
Chadwick T. Bowman, Bassett
James R. Meissner, II Memorial

Douglas W. Hamilton, Buena Vista
Charles T. “Ted? Williams Veteran

Cory A. Mackey, Martinsville
James A. Robertson

Jennifer C. Thomas, Milton, NC
P. Niles and Carol Daly Endowed

Elizabeth A. Haynes, Pelham, NC
DCC Educational Foundation, Associate of Applied Science

Sheila D. Stallings, Pelham, NC
Barkhouser Endowed
Woodward Endowed

Jacqueline D. Goodwin, Providence, NC
P. Niles and Carol Daly Endowed

Tobacco Financial Assistance Award Recipients – 2011-12

From Danville:
Gloria R. Adams
Charlie Trey Belcher III
Michael Berger
James Combs
LoriLee Davis
Earnest Dilworth, Jr.
Jesse T. Finney
Chad L. Roach
Shirley Yarus

From Pittsylvania County:
Eric C. Owen, Blairs
Tabitha Owen, Blairs
Britton M. Adkins, Callands
Elizabeth Hedrick, Callands
Kayla M. Hyler, Cascade
Michael Crews, Chatham
Lauren S. Hagood, Chatham
Brooke Haymore, Chatham
Jessica B. Moore, Chatham
Margie L. Richardson, Chatham
Matthew Bray, Dry Fork
Ashley N. Bolling, Gretna
Patricia R. Bolling, Gretna
Candice M. Dalton, Gretna
Pearson L. Doss, Gretna
Haley Hutcherson, Gretna
Tyler A. Lecik, Gretna
Ashley N. Vasser, Gretna
Jacob Hancock, Pittsville
Crystal Jefferson, Ringgold
Jerry Martin, Ringgold
Patrick S. Owen, Ringgold
Landis Thornton, Ringgold
Marcus K. Thornton, Ringgold
Madeleine B. Barksdale, Sutherlin
James G. Church, Sutherlin
Rebecca J. Church, Sutherlin

From Halifax County:
Eric Adkins, Alton
Andrea Brandon, Alton
Ronald Rickman, Alton
Phillip A. Blanks, Buffalo Junction
Todd E. Blanks, Buffalo Junction
Donna N. Martin, Clover
John T. Francisco, Nathalie
Ryann M. Kraft, Nathalie
Jessica Powell, Nathalie
Nicholas T. Rouse, South Boston
David Branscome, Virgilina

For more information about DCC Educational Foundation, scholarships and/or financial assistance, please contact
Shannon Hair, Executive Director, at 434.797.8495, or click here.


Copyright © 2011  by Danville Community College

1008 South Main St., Danville, VA 24541  |  434.797.2222  |  TTY: 434.797.8542  |  FAX: 434.797.8514  |  Toll-Free: 1.800.560.4291
 Danville Community College promotes and maintains educational and employment opportunities without regard to race, color, sex, ethnicity, religion, gender, age (except when age is a bona fide occupational qualification), disability, national origin, or other non-merit factors. Danville Community College prohibits sexual harassment including sexual violence..