FOR IMMEDIATE RELEASE

Staff Contact:

Andrea J. Burney, APR

Director of  Public Relations

STUDENTS NAMED TO DCC VICE PRESIDENT’S HONORS LIST FOR FALL

 

DANVILLE, VA, January 11, 2010 – Danville, Pittsylvania County and Halifax County area residents were named to the Danville Community College Vice President’s Honors List for the Fall Semester. To be eligible, a student must be enrolled for six or more credit hours during the Fall Semester; compiled a cumulative grade point average of at least 3.0; a semester grade point average of 3.0 to 3.74; and completed a minimum of 24 semester hours at the College.


Students from the City of Danville include:
Thomas Lee Adams
John Walter Aiken
Lakisha Monique Anderson
Cristina Aversano
Kimberly M. Beard
Monica D. Beard
Anthony J. Bigelow
Latasha Brandon
Kristy Gayle Brumfield
Pamela Denise Bucchi
Teresa Jordan Burnette
Laura Elizabeth Cabell
Jennifer D. Carter
Kevin L. Carter
Rodney Lamont Carter
Allison Marie Case
Jamillah Childress
David Coles
Amanda Su Collins
James M. Combs
Jimmie Daniels
Adam C. Davis
LoriLee Danielle Davis
Melanie E. Davis
Ryan Scott Davis
Willie L. Dillard
Kenneth B. Doss
Yun Eisele
William Howard Ellington
Antoinette Elmore
Lori M. Evans
Kevin L. Farris
Nickie Lynn Fisher
Brad David Foster
Denise Fowler
Brandie L. Gibson
Misty Layne Gosney
Tameka Tanae Graves
Travis R. Graves
Ashley Renee Green
Keyerra Monchel Gwynn
Jackquelyn Harrell
Tarshi M. Harris
Wanda K.Henderson
Jennifer Lenay Hill
Jin C. Hines
Vincent Douglas Holley
James S. Horsley
Thelma Ingram Huffman
Glenda Shantee Hutchings
Matthew David Hyler
Charles E. Hylton
Adam Scott Jefferson
Amanda Nicole Johns
Rumeka Johns
Donna N. Jones
Justin William Jones
William Henry Jones
James Stephen Joyce
Gloria J. Kelly
Kimberly S. Kidd
Deonne Lanise King
James Lewis Kirk
Jackie N. Lancaster
Seth Gregory Lang
Arrie Jackson Lee
Charles B. Logan
Cory Jackson Lollis
Susan C. Long
Mollie Ann Mantiply
Kevin Ryan Marlowe
Terita M. Martin
Gary D. Matherly
Tina Marie Mayes
Kay A. McCubbins
Brittany C. Mebane
Terri T. Miller
Whitney Diane Minter
Michael D. Minthorn
Adrian A. Mitchell
Elizabeth Lucille Motley
Evelyn Zulena Navarro
Mubashra Nazir
Joseph Paul Overby
Micah N. Pacifico
Gladys D. Parker
Richard Thomas Payne
Rodney Laran Poole
Shenikwa Quenae Poole
John R. Quinn
Andre Lamont Reaves
Darius Antonio Reese
Robin S. Reese
Jessica Blair Reynolds
Keith W. Reynolds
Sharon Valerialee Rodgers
Carrie Elizabeth Scearce
Joseph D. Shelton
Tonya R. Sims
Sandra K. Sisk
Erin Paighe Sloane
William Christopher Smoot
Sedrick Benjamin Snowten
Elizabeth D. Spearman
Karen Bernard Stallard
Erica Nichole Stanfield
Jennifer Mayo Stephens
Oliver V. Still
Benjamin Stokes
Laverne T. Tarpley
Karibee Amber Walton
Caitlin Blake Wells
Harvey Olander White
Jonathan D. White
Emilee Kathryn Williams
Tonya Y. Wilson
Rebecca Diana Wyatt
Tia L. Yancey
The students from Pittsylvania County recognized are:
Elizabeth Ann Hundley, Axton
Qi Yun Yang, Axton
Brittany Lynn Moser, Blairs
Charles Joseph Olp, Blairs
Doris Marie Pool, Blairs
Timothy L. Haley, Cascade
Shelby D. Hill, Cascade
Katie Elizabeth Hines, Cascade
Bobby D. Huffman, Cascade
Kenneth Lyle Thornton, Cascade
Kalyn Nicole Adams, Chatham
Brandi K. Anderson, Chatham
Daniel Caleb Keaton, Chatham
Chasity D. Reiver, Chatham
Lindsey Danielle Scarce, Chatham
Kevin Mark Shelton, Chatham
Heather Elizabeth Simmons, Chatham
Philip Daniel Skelley, Chatham
Barbara Lynn Sloan, Chatham
Carl Russell Beggarly, Dry Fork
Ashley Nicole Crouch, Dry Fork
Giles K. Gregory, Dry Fork
Casey James Holley, Dry Fork
Sara Elizabeth Kendrick, Dry Fork
Donald R. Miller, Dry Fork
Kristen Blair Moore, Dry Fork
David B. Murphy, Dry Fork
Roxanne Lee Oakes, Dry Fork
Jeffrey Russell Rigsby, Dry Fork
Benjamin Lee Smith, Dry Fork
William C. Smotherman, Dry Fork
Jeffrey Lee Woodings, Dry Fork
Margaret Elizabeth Yeatts, Dry Fork
Orey Melvin Berger, Gretna
LaTishia Joniece DeShazor, Gretna
Donald Leon Lovelace, Gretna
Donna L. Moon, Gretna
Pamela Y. Moore, Gretna
Zachary Evan Perkins, Gretna
Jamie Leigh Tuck, Gretna
Melinda Ann Williams, Hurt
Sylvia Annette Burke, Java
James E. Yeatts, Java
Beth F. Dixon, Keeling
Daniel Travis Towler, Keeling
Marjorie Brooks, Long Island
Bruce Nathaniel Crews, Long Island
Patrick G. Dalton, Lynch Station
Jennifer H. Adkins, Ringgold
Tambra Lynn Booth, Ringgold
Ashley Richardson Bradshaw, Ringgold
Lloyd M. Breedlove, Ringgold
Philip J. Breitenstine, Ringgold
April E. Cassady, Ringgold
Jonathan L. Davis, Ringgold
Thomas Craig Fisher, Ringgold
Ernest Godfrey, Ringgold
Alyssa Paige Isom, Ringgold
Marcelina Marquez, Ringgold
Jeffrey Lynn Milam, Ringgold
Michael Scott Moshenek, Ringgold
Whitney Lynne Neal, Ringgold
Zachary Oakes, Ringgold
Fallon Marie Phillips, Ringgold
Taylor Armstead Ragans, Ringgold
Meaghan Nicole Snyder, Ringgold
Joyce Stamps, Ringgold
Christie Renee Stanley, Ringgold
Susie H. Weatherford, Ringgold
Deanna Grant, South Boston
Mindy Michelle Jarrett, Sutherlin
Kathy J. Nuckles, Sutherlin
James H. Satterfield, Sutherlin
Steven Michael Staton, Sutherlin
Samantha Denise Wilson, Vernon Hill

The students from the Halifax County area recognized are:
Felicia Barnett, Alton
Samantha Grace Bowes, Alton
Tyler Carter, Alton
Justin Nicholas Dunn,Alton
Jeremy Lee Vaughan, Alton
Bruce Joseph Hoch, Buffalo Junction
Kourtney Lea Tillotson, Buffalo Junction
Corinna Aguilar, Clover
Ashley Renee Bird, Clover
Donna N. Martin, Clover
Susan Newcomb Snead, Clover
Ashley Nicole Burton, Halifax
Mary B. Cosby, Halifax
Amanda Dennis, Halifax
Morgan Farley, Halifax
George S. Greene, Halifax
Caitlyn Monique Henderson, Halifax
Annie Laura Overbey, Halifax
Doreen M. Owen, Halifax
Aaron H. Roberts, Halifax
Markeia Denise Byrd, Nathalie
Cherokee S. Dixon, Nathalie
David Charles Douglas, Nathalie
Donald William Reese, Scottsburg
Keisha Pauline Womack, Scottsburg
Rosalee Leicester Britton, South Boston
Timothy M. Clark, South Boston
Amber Megan Gauldin, South Boston
Antonio Marquis Glass, South Boston
Sherrita A. Glenn, South Boston
Chaquetta Janesse Guthrie, South Boston
Shamiya T. Majors, South Boston
Ferren L. Pannell, South Boston
Samantha J. Puryear, South Boston
Sandra K. Ratliff, South Boston
Christina J. Sims, South Boston
Latasha Dianne Wade, South Boston
William Alvin Rice, Sutherlin
Tracy Parker Wiles, Sutherlin
Elizabeth Wooding, Sutherlin
Jessica Bagbey, Virgilina

Students from other nearby areas include:
Armando Loredo Rivera, Collinsville
Jefferson L. Davis, Courtland
Mandela Fedjo Kamguia, Martinsville
Glen Levon Martin, Martinsville
Kelley Lynn Doss, Providence, NC
Jason Scott Antill, Ridgeway
Joshua Andrew Scales, Ridgeway
Krystal Marie Martin, Ruffin, NC
Timberly Hope Holloway, Seaford

 

Copyright © 2010  by Danville Community College

1008 South Main St., Danville, VA 24541  |  434.797.2222  |  TTY: 434.797.8542  |  FAX: 434.797.8514  |  Toll-Free: 1.800.560.4291
 Danville Community College promotes and maintains educational and employment opportunities without regard to race, color, sex, ethnicity, religion, gender, age (except when age is a bona fide occupational qualification), disability, national origin, or other non-merit factors. Danville Community College prohibits sexual harassment including sexual violence..