FOR IMMEDIATE RELEASE

Staff Contact:

Andrea J. Burney, APR

Director of  Public Relations

$238,000 IN SCHOLARSHIP FUNDS AWARDED TO DCC STUDENTS

 

DANVILLE, VA, September 22, 2009 – Two hundred sixteen area residents have received scholarship awards through the Danville Community College (DCC) Educational Foundation, Inc., for the 2009-2010 academic year. That number includes 98 recipients who received Tobacco Assistance Funds.

The Foundation is a tax-exempt, non-profit organization. The Tobacco Financial Assistance Program is funded by the Virginia Tobacco Indemnification and Community Revitalization Commission. Endowed awards and additional funds are distributed annually to first-time students, returning students and graduates of DCC, while the Tobacco Assistance Funds are awarded each semester.

“We are very appreciative of the many citizens and businesses that have established endowments and yearly scholarships,? said Buddy Rawley, Director of Development at DCC. “We are helping hundreds of students each year in meeting their academic goals.?

With just over $98,984 in scholarship awards given to students for the 2009-2010 school year, plus $137,850 in Tobacco Assistance Funds, approximately $238,000 has been awarded to DCC students.

 

Recipients of the DCC scholarships are:

Recipients from the City of Danville

Andrew Adkins
Jack I. White Family Endowed

Bryan Adkins
Danville Kiwanis Club

Katherine Agnor
L. Wilson York Memorial Endowed

Allison Bailey
Intertape Polymer Group

Matthew Barker
Christopher Daniel Turner

Bethany Bidgood
Jean Harper Vernon

Anthony Bigelow
Garland M. Wyatt Endowed

Wyatt Carter
Excelsis Research

Joyce Chandler
Walter L. & E. Stuart Grant Memorial Endowed
Plumer Wiseman Endowed

LaKeisha Covington
P. Niles & Carol Daly Endowed
DCC Golf Tournament

Shequilla Crawley
Shirley Day Primiano

Donnie DeVall
Intertape Polymer Group

Joshua Duncan
Robert E. Morgan Memorial Endowed

April Edwards
International Association of Administrative Professionals (IAAP)

Yun Eisele
James A. Robertson

Caitlyn Emmons
Ann and Frank Mobley Endowed
James A. Robertson

Kaleem Farooq
Project Celebration Committee

Nickie Fisher
DCC Golf Tournament

Jacqueline Goodwin
P. Niles & Carol Daly Endowed
Herbert R. Silverman, M.D. & Evelyn N. Silverman Scholarship Fund

Joshua Hackworth
DCC Golf Tournament

Jackquelyn Harrell
Robert S. Dunaway Scholarship
DCC Golf Tournament

Corbin Henderson
Dr. Bob & Gail Ramey

Wanda Henderson
DCC Educational Foundation, Certificate Program

Adam Jefferson
Roy & Joan Gignac Endowed

Elizabeth Johnson
Corning Inc. Endowed
Robert S. Dunaway Scholarship

Donna Jones
Thelma E. Forney Endowed

Mary Jones
Virginia Bank and Trust Company Endowed

MeShawn Jones
DCC Golf Tournament

Zachary Jones
James A. Robertson

Shannon Luck
P. Niles & Carol Daly Endowed

Kelly McClain
DCC Golf Tournament

Ryan McGhee
Ethel C. & Henry A. Mitchell Memorial Foundation

Tina McNear
James A. Robertson

Eric Moran
Lawrence Olds Memorial Endowed
Peyton Sellers Champion Award

Valerie Noble
Stephanie Ferguson Memorial

Dororthy Parker
International Association of Administrative Professionals (IAAP)

Shantavia Phelps
Mickey D. Geyer Nursing
Riverdan Benevolent Fund Endowed

Daniel Poindexter
P. Niles & Carol Daly Endowed

Shenikwa Poole
Henrietta G. Geyer Dental Hygiene

Nicholas Robertson
Wilkins & Co. Realtors

Christopher Sadler
P. Niles & Carol Daly Endowed

Janelle Sampson
Wyatt-Benton Endowed

Jenna Saunders
Fred Lloyd III Memorial Scholarship

Daniel Scearce
Excelsis Research

Rebecca Scearce
P. Niles & Carol Daly Endowed

Sarah Scearce
P. Niles & Carol Daly Endowed

Anna Sexton
Danville Lions Foundation, Inc. Endowed

Casie Sloane
Rebekah L. Heldreth Memorial

William Smoot
Lyle Carter Motley, Sr. Endowed

Erica Stanfield
Honors Award

Jasmine Stephens
James A. Robertson

Jessica Stephens
James A. Robertson

Ashlyn Sutton
Ethel C. & Henry A. Mitchell Memorial Foundation

Taylor Talley
P. Niles & Carol Daly Endowed

Denise Taylor
Walter L. & E. Stuart James Grant Memorial Endowed

Thaingoc Tran
James A. Robertson

Trellis Waddell
Alliance One International Endowed

Caitlin Wells
Dan River Inc. Endowed
Rippe Scholarship for Women in Science and Business

Ebony West
Ethel C. & Henry A. Mitchell Memorial Foundation

Kyle White
Danville Lions Foundation, Inc. Endowed

Lauren White
Danville Kiwanis Club

John C. Williams
P. Niles & Carol Daly Endowed

Camilia Witcher
Danville Lions Foundation, Inc. Endowed

Caroline Wood
Joe & Eileen Stendig Commonwealth Legacy

Kyndal Worsham
Schoolfield High School Reunion Committee Endowed

David Wyatt
DCC Golf Tournament

Thaingoc Tran
College Board Recognition of Achievement – George Washington High School

Dylan Whitlow
College Board Recognition of Achievement – Dan River High School

Caitlin Wells
College Board Recognition of Achievement – Tunstall High School

Recipients from Pittsylvania County
Jeremy Neighbors, Blairs
Intertape Polymer Group

Joseph Neighbors, Blairs
Intertape Polymer Group

Karibee Walton, Blairs
DCC Golf Tournament

Matthew Collins, Callands
Chatham Rotary Club

Briona Carter, Cascade
Vera B. Murphy / John M. Langston High School Reunion Committee

Kenneth Thornton, Cascade
James A. Robertson

Nicole Byrd (Fajardo), Chatham
P. Niles & Carol Daly Endowed

Kody Knowles, Chatham
P. Niles & Carol Daly Endowed

Harold Moore, Chatham
DCC Golf Tournament

Lauren Moore, Chatham
Woodward Endowed

Katelyn Moss, Chatham
P. Niles & Carol Daly Endowed

Chasity Reiver, Chatham
DCC Golf Tournament
Norman D. Haar Endowed

Daniel Ricketts, Chatham
Rexford E. O'Neil Endowed

Daniel Rowles, Chatham
James A. Robertson

Jeffrey Van Ness, Chatham
Whittle Family Endowed

Deborah White, Chatham
Thelma Swann Johnson Memorial Endowed

Caleb Adams, Dry Fork
James A. Robertson
Wendell O. Scott Academic Award

Deborah Adams, Dry Fork
James A. Robertson

Zachary Crane, Dry Fork
Elizabeth B. Bustard Endowed
College Board Recognition of Achievement – Chatham High School


John Hazlewood, Dry Fork
Peoples Mutual Telephone Endowed -- Tech Prep

Andrew Kirks, Dry Fork
Alexander Berkeley Carrington & Ruth Simpson Carrington Charitable Trust

Kristen Moore, Dry Fork
Chatham Rotary Club

Susan Parker, Dry Fork
Child Abuse Prevention Team

Seth Scarce Dry Fork
Mildred Smoot McCall /Schoolfield High School Class of ‘45 Endowed

Derek Franklin, Gretna
Barkhouser Endowed
Peoples Mutual Telephone Endowed

Ryan Gibson, Gretna
DCC Golf Tournament

Matthew Hogan, Gretna
Clyde and Joyce Midkiff Endowed
College Board Recognition of Achievement – Gretna High School


Brittany Jacobs, Gretna
Elizabeth B. Bustard Endowed

Ashley Lawson, Gretna
DCC Golf Tournament

Donna Moon, Gretna
DCC Golf Tournament

Grace Myers, Gretna
Kenneth L. Neathery Memorial Endowed

Lauren McGregor, Java
Davenport

Sara Yeatts, Java
Obra E. & Shirley Jackson Spangler Endowed

Christopher Alderson, Keeling
Jack I. White Family Endowed

Daniel Towler, Keeling
American National Bank and Trust Company
Jack I. White Family Endowed

Erica Jefferson, Ringgold
Nathan Lester Excellence Endowed

Taylor Ragans, Ringgold
DCC Educational Foundation, Diploma

Christie Stanley, Ringgold
Jack I. White Family Endowed

Howard Turner, Ringgold
James A. Robertson

James Church, Sutherlin
Hancock-Dees-Murray-Sacred Heart


Recipients from Halifax County
Charlene Lee, Alton
Graphics Imaging Excellence

Shaun William Murray
Stendig-Miller Family Endowed

Cottey Chappell, Halifax
Roberts-Hunt Endowed
College Board Recognition of Achievement – Halifax County High School

Joseph Webb, Halifax
Ashby-Pryor Endowed

Jennifer Dawson, Nathalie
Climate Control, Inc. Endowed

Luigi DiTommaso, South Boston
DCC Golf Tournament

Brian Evans, South Boston
James R. Meissner, II Memorial

Sherrita Glenn, South Boston
Amy Jo Murray Bell Memorial
O. T. Bonner Memorial
James A. Robertson

Ashley Hodge, South Boston
DCC Educational Foundation, Associate of Applied Science Program

Joseph Rogers, South Boston
Thelma Swann Johnson Memorial Endowed

Brancho White, South Boston
Ahmed Children

Recipient from Other Area
Travis Noel, Amelia Court House
Alexander Berkeley Carrington & Ruth Simpson Carrington Charitable Trust


The Recipients of the Tobacco Assistance Funds are as follows:

Recipients from Danville
Timothy Beard
Sean S. Blanks
Blaire Bowling
Tiawanda Calloway
Rodney L. Carter
John Aaron Cockrell
John L. Cole
Jonathan P. Cook
Emily Crabb
Lorilee Davis
Earnest Dilworth, Jr.
Claric Fallen
Erin E. Fowler
Sydney Franklin-Martinez
Travis Graves
Quienton L. Greear
Shelia F. Harden
Bridget Kemp
Willie A. Logan
Jenna Lynch
Amber Matherly
James Meachem
Holly Moser
Rachel Nanney
Sean Nanney
Yvonne Plummer
Christopher Pritchett
Penny H. Purnell
Allen Reed
Kelly Reid
Darrin D. Saunders
Whitney Saunders
David Sheridan
Oliver Still
Tanya B. Tate
Sheryl Tucker
Trellis Waddell
Ca-Meidra White
Betty J. Wilson
Shirley Yarus

Recipients from Pittsylvania County
Nancy Slayton, Blairs
Eric Wilson, Blairs
Nakiesta Wilson, Blairs
Britton M. Adkins, Callands
Sharon Swanson, Callands
Patty Haskins, Chatham
Jessica B. Moore, Chatham
Rebecca A. Moore, Chatham
Lindsey Scarce, Chatham
Lauren R. Sink, Chatham
Laura A. Burroughs, Dry Fork
Benjamin A. Dalton, Dry Fork
Giles K. Gregory, Dry Fork
Lawrence Hylton, Jr., Dry Fork
Jessica Pritchett, Dry Fork
Jonathan T. Stowe, Dry Fork
Jason Swanson, Dry Fork
Tracie Collins, Gretna
Jamie Tuck, Gretna
Bradley T. Vasser, Gretna
Jarrod W. Atkinson, Java
Kimberly Atkinson, Java
Thornton K. Atkinson, Jr., Java
Jessica Pillow, Java
Christopher R. Alderson, Keeling
Kasey M. White, Keeling
Bruce Crews, Long Island
Hannah Wells, Penhook
Sarah Wells, Penhook
Brandon S. Furgurson, Ringgold
Carroll Holland, Jr., Ringgold
Cynthia Myers, Ringgold
Derek Myers, Ringgold
Patrick S. Owen, Ringgold
Cody Shotwell, Ringgold
Mary-Katherine Terry, Ringgold
Marcus K. Thornton, Ringgold
James G. Church, Sutherlin
Candace Sparks, Sutherlin
Justin Davis, Vernon Hill

Recipients from Halifax County
Andrew S. Adkins, Alton
Eric Adkins, Alton
Donna N. Martin, Clover
Sandra Dixon, Halifax
David Clark, Nathalie
Joshua D.Garber, Nathalie
Catherine L. Jones, Nathalie
Michael Jones, Nathalie
Ryann M. Kraft, Nathalie
Travis Dunn, South Boston
Carrie Hoskins, South Boston
Andrew Wilkins, South Boston
Madeleine B. Barksdale, Sutherlin
Marsha Barksdale, Sutherlin
Tracy Wiles, Sutherlin
Kathy D. Bowen, Virgilina
Bradley W. Cole, Virgilina


For more information about DCC Scholarships or financial assistance, contact the Financial Aid Office at 434.797.8439, or click here.

 

Copyright © 2009  by Danville Community College

1008 South Main St., Danville, VA 24541  |  434.797.2222  |  434.688.0136 (vp)  |  FAX: 434.797.8514  |  Toll-Free: 1.800.560.4291
 Danville Community College promotes and maintains educational and employment opportunities without regard to race, color, sex, ethnicity, religion, gender, age (except when age is a bona fide occupational qualification), disability, national origin, or other non-merit factors. Danville Community College prohibits sexual harassment including sexual violence.